Nihon Kendó kata

Nihon (Nippon) Kendó kata - 日本剣道形 je cvičení ve dvojicích, kde každý pohyb je předem daný. Kata je původní starý způsob cvičení boje s mečem. Tradice tohoto druhu cvičení v Japonsku předcházela kontaktnímu cvičení s tréninkovými zbraněmi a ochrannou výstrojí. Je to simulovaný souboj, ve kterém učidači (打太刀) v roli učitele útočí a prohrává, druhý, šidači (仕太刀), majíce roli žáka se brání pomocí techniky a vítězí. Kata se cvičí za použití dřevěných mečů bokutó (木刀) případně s pravými kovovými meči obvykle s tupým ostřím (habiki 刃引). Tato kata vznikla začátkem 20. století a mají kořeny ve starých školách (kórjú).

Kata doplňuje cvičení se šinajem, kde je použití v některých případech odlišné než u skutečného meče. Pomocí katy bychom si měli uvědomit samotné základní principy boje s mečem a vložit je do cvičení se šinajem. Mohli bychom také říct, že kata propojují Šinaj Kendó s technikou skutečného meče.

V Kendó je 7 kat s technikami boje s dlouhými meči (tači no kata) a 3 katy s dlouhým mečem proti krátkému meči (kodači no kata).

Od roku 2002 existuje nová sada kat, která se nazývá Bokutó ni joru Kendó kihon waza keikó hó (木刀による剣道基本技稽古法 - aplikace základních technik Kendó s bokutó), obsahuje 9 sestav se základními a vícenásobnými útoky a s útočnými a obrannými technikami. Tyto techniky jsou snadno přenositelné do cvičení se šinajem a s bógu a zpět, a jsou vhodné i pro úplného začátečníka.

Bokuto-ni-yoru Kendo Kihon waza Keiko ho
bokuto_waza_keiko_ho.jpg