Techniky

V současnosti zná většina lidí Hoki ryu jako školu iaijutsu, která má obecně celkem malou učební osnovu. Hoki ryu je reprezentováno ve všech třech zastřešujících iai organizacích, třebaže v poměrně malém počtu, a ve všech skupinách slouží 6 kata Omote a 9 kata Chudanu jako hlavní jádro ryu. Těchto 15 kata se cvičí jako samostatné iai.

Hóki ryu - Hoshino ha

Omote 表六本

1. 押え抜 Osae-nuki
2. 小手切 Kote-giri
3. 切付 Kiritsuke
4. 抜留 Nukitome
5. 突留 Tsukitome
6. 四方金切 Shihō-kanegiri

Chudan 中段九本

1. 膝詰 Hiza-zume
2. 胸之刀 Mune no katana
3. 追掛抜 Okkake-nuki
4. 返り抜 Kaeri-nuki
5. 一作足 Issasoku
6. 向詰 Mukō-zume
7. 長廊下 Nagarōka
8. 切先返 Kissaki-gaeshi
9. 四方詰 Shihō-zume

Katayama ryu

Omote gokajou おもてごかじょう

1. 向之太刀(むこうのたち)  Mukou no tachi
2. 小手切(こてぎり)  Kote giri
3. 裏勝(うらかつ)  Ura katsu
4. 押抜(おしぬぎ、おさえぬき) Oshi nugi, Osae nuki
5. 磯之波(いそのなみ)  Iso no nami

Ura gokajou うらごかじょう 

1. 往合(ゆきあい)  Yukiai
2. 還抜(かえりぬき)  Kaeri nuki
3. 左連(ひだりづれ)  Hidari zure
4. 右連(みぎづれ)  Migi zure
5. 追懸抜(おいかけぬき)  Oikake nuki

Když ponecháme Omote a Chudan stranou, pak se dvěma nejzákladnějšími sestavami kata stanou Omote Gokajo a Ura Gokajo. Ta první se skládá z 5 technik, které začínají verzí tate hiza(verze podle této školy) a dost se odlišuje od způsobu posedu v Eishin-ryu, který má mnoho lidí na mysli, když dnes slyší „tate hiza“. Ta druhá se skládá z pěti postojových technik. Obě tyto sestavy využívají iaidai.

Iaidai je druh makiwari, která trochu připomíná žebřík, jehož jednotlivé příčky se mohou klást do různé výšky. Žák potom procvičuje tuto katu tak, že tasí a seká, obvykle pomocí bokuto nebo fukuro-shinaie. Tím se studenti učí základním pohybovým mechanismům a tím, že zasahují skutečné předměty, se učí vypořádat s účinkem úderů a zároveň se učí základním distančním dovednostem.

Ouhen hachikyoku おうへんはちきょ

1. 正眼 - Seigan
2. 臥龍 - Garyu
3. 左龍 - Saryu
4. 虎乱 - Koran
5. 右発 - Sahotsu
6. 左払 - Uhotsu
7. 車 - Sha
8. 甲山 - Koran
9. 虎入 - Konyu

Iai hachikyoku hen いあいはちきょくへん
 
1. 円波 - Empa
2. 相合 - Aiai
3. 飛乱 - Hiran
4. 乱波 - Rampa
5. 虎掻 - Koso
6. 浦之波 -Ura no nami
7. 逆波 -Saka nami
8. 逆面鷹 -Saka omodaka
9. 浮船 - Ukifune

Další dvě sestavy kata, kterým se studenti učí, jsou Ohen Hakkyoku a iai Hakkyoku hen. Ohen Hakkyoku sestava se skládá z 9 párových kata, které dnes nazýváme kenjutsu. Následuje iai Hakkyoku hen sestava, které se skládá z 9 kata, které překvapivě nejsou zaměřeny na iai. Jsou také párové jako Ohen Hakkyoku.

Poté následuje 12 kata Tonomono. Těchto 12 kata se dělí na 6 kenjutsu kata a 6 iai kata. Opět byly tato kata zamýšleny jako párové, ale mohou být předváděny i sólově. Dále následuje několik dalších- Nito kuzushi (dva meče), Sho bokuto (krátký meč), Kaishaku dachi, Kogusoku, Gokui.