Vznik Tankendó

 Vznik a vývoj tankendó je úzce spojen s jukendó. Obě tato bojová umění byla vytvořena během období Meiji (1868 – 1912) a Taisho (1912 – 1926) jako moderní složka japonské armády. 

 Bayonet, typ 30

Vojenská mise (1884 – 1889), která byla velmi nápomocná rozvoji základů systému boje s bajonetem v císařské armádě, byla vyslána na základě oficiální žádosti královně Viktorii a  Napoleonovi III o pomoc při vývoji moderní japonské armády. Spojené království žádost zamítlo, ale francouzské ministerstvo války se rozhodlo vyslat malou skupinu poradců do Eda.

Ve vojenské akademii v Toyamě pak byly vyučovány osnovy výcviku boje s bajonetem francouzskými důstojníky, ale japonští vojáci nebyli spokojeni s některými prvky západního šermu s bajonetem. Brzy sami představili techniky kopí odvozené ze sojutsu (zejména z Ito-ryu a Hozoin-ryu) a práci nohou (tobi fumikomi) a metodologii bližší japonským bojovým uměním jako je kendó.

Jukendó bylo dále zdokonalováno po zkušenostech Japonců v Rusko-japonské válce na počátku 20. století a na základě stejné zkušenosti, se systém boje zblízka vyvinul v to, co je dnes známo jako tankendó (použití bajonetu v ruce, který byl sňat z pušky). Armáda cítila, že je potřeba technicky popsat efektivní použití bajonetu při boji zblízka a brzy vyvinula hybridní systém, který byl vytvořen kombinací technik krátkého meče kodachi (zejména z Toda ryu) a bajonetu. Tankendó vychází z ducha a techniky Kodachi.

V období Meiji byly japonské techniky boje s bajonetem sjednoceny do systému, který se nazýval jukenjutsu a vyučovány na vojenské akademii Toyama v Tokiu. Stará škola Toyama zkoumala použití dýky, což roku 1921 vyústilo ve zrození tankendó.

V roce 1978 Celojaponská federace Jūkendō zavedla tankendó do svých osnov a začala ho oficiálně šířit, v roce 1982 pak nařídila jeho klasifikaci.

Tankendó v ČR

Výuka tankendó ČR byla zahájena v roce 2005 japonským učitelem s. Ryuichiro Akaiem, který přijal pozvání p. Vojtěcha Štrejna k pobytu v ČR (Českých Budějovicích), aby zde vyučoval tradiční školu Katayama hóki ryu a tankendó.

1. seminář Tankendó v ČR – České Budějovice 16.4. 2005

V rámci dlouhodobého pobytu s. Akaie (2005-2007) probíhala pak pravidelná cvičení tankendó v dójó Boršov nad Vltavou a byly pořádány semináře pod záštitou klubu Fudoshinkai ČB ( jeden pak speciálně pro členy policejního dójó Tsunami ČB).

Tankendó se také vyučovalo v rámci několika letních soustředění Olšina, kde poprvé cvičili i děti a mládež.

Tankendó bylo zařazeno do osnov Fudoshinkai dójó jako část určená pro pokročilejší studenty. Hlavním vedoucím cvičení se stal p. Vojtěch Štrejn a asistentem p. Petr Neubauer.

Z důvodu rozšíření zájmu o toto cvičení  proběhlo v roce 2012 a 2013 proškolení nových trenérů, a v roce 2013 byl zahájen kurz začátečníků složený z pokročilých studentů.

V roce 2021 bylo tankendó vloženo do osnov cvičení dětských oddílů Fudoshinkai ČJSBU, Kakushinkan.